Menu

24porady.blox.pl

Opinie na temat socialmedia, kryptowalut, poradniki, nowości ze świata IT. Zapraszam.

Co to jest Ethereum (ETH)?

alqopolska

20190120_4

Co to jest Ethereum (ETH)?


Ethereum to otwarta platforma, która umożliwia programistom tworzenie i wdrażanie zdecentralizowanych aplikacji, takich jak inteligentne kontrakty i inne złożone aplikacje prawne i finansowe. Możesz myśleć o Ethereum jako o programowalnym bitcoinie, w którym programiści mogą używać bazowego blockchainu do tworzenia rynków, wspólnych ksiąg rachunkowych, organizacji cyfrowych i innych nieskończonych możliwości, które wymagają niezmiennych danych i porozumień, a wszystko to bez potrzeby pośrednika. Wydany w 2015 roku Ethereum jest pomysłem Vitalika Buterina, który widział potencjalne zastosowania bazowej technologii Blockchain firmy Bitcoin jako kolejnych kroków w rozwoju blockchain. Obecnie Ethereum jest kryptowalutą z drugim najwyższym marktecapem na rynku kryptowalut i oczekuje się od niektórych, że przewyższy on wartość Bitcoin, i zostanie najpopularniejszą kryptowalutą na świecie.

Vitalik Buterin twórca Ethereum

Maszyna wirtualna Ethereum 

Ciekawą rzeczą w blockchainach, które pojawiły się przed Ethereum, jest to, że ich systemy operacyjne były zaprojektowane tylko do wymiany określonych zakodowanych elementów na transakcje, głównie tylko obsługiwaną przez sieć kryptowalutą. Vitalik Buterin postrzegał to jako funkcję, która miała dużo miejsca na rozwój, i w odpowiedzi zaproponował rozwiązanie, które pozwoliłoby programistom dostosować formę danych, które mogli przesłać i przechowywać w sieci blockchain. Było to możliwe dzięki wprowadzeniu Ethereum Virtual Machine i odpowiedniego języka programowania Solidity, który pozwala programistom na tworzenie dostosowywalnych transakcji znanych jako inteligentne kontrakty.

Inteligentne kontrakty na Ethereum Blockchain


Kiedy Vitalik Buterin rozwinął technologię bezpiecznych transakcji Bitcoin, stwierdził na poziomie abstrakcyjnym, że sama transakcja jest zabezpieczona umową. Mówiąc najprościej, umowa jest umową między dwiema stronami zabezpieczającymi obietnicę wymiany jedno- lub dwustronnej. Dlatego Buterin zaprojektował Wirtualną Maszynę Ethereum z myślą o tym; że każda transakcja w sieci blockchain powinna być wykonywana samodzielnie po uzgodnieniu przez obie strony i powinna być zapisana w publicznej bazie blockchain. To samo wykonanie sprawia, że kontrakty te są "inteligentne", a tym samym otwierają zupełnie nowe możliwości w użycie blockchaina do zastosowań biznesowych i nie tylko.

Zdecentralizowane aplikacje (DAPPS) w Ethereum Blockchain

Więc prawdopodobnie zastanawiasz się, jakie rodzaje aplikacji można tworzyć na blockchainie Ethereum. Odpowiedź jest naprawdę nieograniczona. Po prostu wyobraź sobie wszystkie transakcje, które robisz na co dzień; czy to e-maile, które wysyłasz swoim współpracownikom, pieniądze, które przekazujesz na cele charytatywne, czy czynsz, który płacisz za swój dom, wszyscy mogą korzystać z inteligentnych umów. Dla wygody postanowiliśmy uwzględnić przykłady potencjalnych aplikacji, które mogą efektywnie wykorzystywać inteligentne kontrakty dostarczone nam przez blockchain Ethereum: systemy tokenów, pochodne instrumenty finansowe, systemy tożsamości i reputacji, zdecentralizowane systemy przechowywania plików itd itp.

Eter (ETH) i ekonomia ethereumu


Podobnie jak w Blockchain Bitcoin i wszystkich wcześniejszych, Ethereum wymaga od górników utrzymania i zabezpieczenia sieci, motywowanej nagrodą za token Ethereum, znany jako Ether. Podczas gdy Ether może być użyty tak samo jak Bitcoin do wysyłania tokenów z jednego adresu do drugiego, mogą one również zostać użyte do zapłaty za gaz Ethereum.

Gaz napędza sieć Ethereum. Każda transakcja dokonana na wirtualnej maszynie Ethereum i każda wykonana inteligentna umowa kosztuje "gaz". Ilość gazu potrzebna do przeprowadzenia transakcji zależy od wielkości umowy lub transakcji. Ten system "gazowy" chroni sieć przed marnowaniem zasobów na długie transakcje. Jeśli programista tworzy inteligentną aplikację kontraktową, która nie dostarcza wystarczającej ilości gazu, aby ukończyć transakcje, górnicy w sieci przestaną sprawdzać poprawność tego zadania. Stanowi to problem dla programistów, którzy naiwnie opracowują aplikacje na maszynie wirtualnej Ethereum - jeśli aplikacja nie przydzieli wystarczającej ilości gazu do konkretnych umów, umowy te nie zostaną zrealizowane w sieci. Wpłynie to negatywnie na niezawodność aplikacji i ogólne doświadczenie użytkowników aplikacji. 

Można również myśleć o gazie Ethereum jako wynagrodzeniu za wydobycie. Wirtualna maszyna Ethereum wyznacza górnikom określone zadania, aby zapewnić najbardziej wydajne działanie maszyny. Pomimo liczby transakcji, które mają miejsce w sieci, ten schemat efektywności pozwala na terminowe zatwierdzanie transakcji, a tym samym prędkość potwierdzeń blockchain znacznie krótszych od bloków, które zdecydowały się nie wykorzystywać systemu gazowego.

Aktualna cena Ethereum

20190120_3

Aktualna cena ethereum w czasie pisania tego artykułu to 120 $, najwyższą cenę jaką odnotowało Ethereum to cena 1180 $ w styczniu 2018 roku.

 

 

© 24porady.blox.pl
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci